Romska zajednica često je izložena diskriminacijskim incidentima putem govora mržnje i drugih zločina iz mržnje, uključujući verbalne ili fizičke napade, upotrebu pogrdnih izraza ili uvreda i negativnih stereotipa. Nadalje, romske žene i djeca žrtve su višestruke diskriminacije i, kao rezultat toga, romska djeca imaju nisku stopu upisa u srednje škole i na univerzitete, zajedno s visokom stopom procenta djece koja napuštaju školu.
U javnosti o Romima i Romkinjama se rijetko govori u pozitivnom kontekstu. Romi privlače pažnju samo kada se izvještava o kakvom incidentu ili nehigijenskim uslovima u kojima najčešće žive. Predrasude prema Romima preovlađuju među mladima iz većinskog stanovništva koji imaju malo ili nimalo interakcije sa svojim vršnjacima iz romske zajednice i koji pokazuju alarmantno visok nivo etničke distance prema Romima. Djevojčice i žene romske nacionalnosti obično doživljavaju višestruku diskriminaciju unutar i izvan romske zajednice, što je dodatna prepreka za njihovo ostvarivanje Ustavom i zakonima garantovanih prava.
MRZNJA NIKADA NIJE PRIHVATLJIVA. ZAUSTAVIMO JE ZAJEDNO. Kampanju sprovodimo u okviru projekta „Poštovanje različitosti kao osnov za integraciju Roma“ koji je podrzan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava a koji se sprovodi u partnerstvu sa NVO Šansa.