Medju prisutnima je bilo ljekara i drugih zdravstvenih radnika kojima je predoceno kako prilikom zdravstvenih pregleda mogu prepoznati potencijalne žrtve trgovine ljudima i kako da u takvim situacijama reaguju i postupe.
Tokom predavanja bilo je rijeci o oblicima eksploatacije žrtava, to jest na koji način se potencijalne žrtve mogu eksploatisati počevši od seksualnog zlostavljanja, prosjačenja, prisilnog rada i trgovine bebama.
Posebno je naglasena uloga zdravstvenih radnika u dijelu u kojem mogu primijeti i najmanji oblik nasilja nad ljudima, da u takvim situacijama odmah obavijeste državne organe na svim nivoima a prije svega policiju. Na taj način a kroz koordinaciju svih institucija, potencijalna trgovina ljudima ili bilo koja zloupotreba prava na život biće sigurno spriječena a potencijalni krivci najstrožije kažnjeni.
Aktivnost je realizova u okviru projekta „Sprijecimo trgovinu ljudima“ koji je podržan od strane Ministarstva unutrasnjih poslova a sprovodi se u partnerstvu sa NVO “Za nase dobro”.