Ne počinjite da vozite ako ste umorni ili lišeni sna. Umor značajno povećava rizik od sudara.To nas čini manje svijesnim onoga što se dešava na putu i smanjuje našu sposobnost da brzo i bezbjedno reagujemo ako se pojavi opasna situacija.
ŠTA IZAZIVA UMOR U TOKU VOŽNJE?
Umor je neminovan pratilac vožnje i on se javlja već nakon drugog sata, najčešće između drugog i sedmog sata, odnosno nakon pređenih 200 do 500 km. Sve zavisi po kakvom se putu vozi, kakvi su vremenski uslovi, koje je doba dana, kao i koliko ste bili odmorni kada ste započeli vožnju.
Umor tokom vožnje nastaje usled, pre svega psihičkog naprezanja vozača, zbog pojačane pažnje radi izbjegavanja opasnosti i ispravnog i brzog reagovanja u riješavanju rizičnih situacija u saobraćaju. Osim psihološkog naprezanja i fiziološkog trošenja energije koji vremenom dovode do umora, on može nastati kao posledica nedostatka kvalitetnog sna. Najčešće se javlja u toku vožnje u vrijeme predviđeno za spavanje (između 1.00 i 6.00 ujutru) ili u popodnevnim časovima kada dolazi do fiziološkog pada budnosti (13.00-17.00 popodne), kada je i zabelježen najveći broj saobraćajnih nezgoda izazvan umorom. Na umor utiču i monotonija puta, nepovoljni klimatski uslovi, usamljenost, izrazito duga vožnja ali i smenski rad.
Istraživanja su pokazala da manje od šest sati sna tri puta povećava rizik od saobraćajnih nezgoda, a manje od pet sati sna – čak pet puta!
KAKO DA SPREČITE UMOR U TOKU VOŽNjE?
Kako biste sprečili umor za volanom pridržavajte se sledećih saveta:
Prije polaska na dugi put dobro se naspavajte i odmorite
Trudite se da izbegavate noćnu vožnju
Ne konzumirajte obilne obroke i alkohol
Podesite sedište u što udobniji položaj
Redovno provetravajte kabinu vozila
Pravite pauze u vožnji na svaka 2 sata
Ne koristite energetske napitke, niti kafu u velikim mkoličinama kako biste ostali budni.
Dejstvo kofeina koji sadrže kafa i energetski napici je kratkotrajno, i može vas zavarati i umanjiti vam subjektivni osećaj umora, dok posledice umora na vašem telu i dalje ostaju prisutne kao i veći rizik od izazivanja saobraćajne nezgode!
Kampanja se realizuje u okviru projekta ,,Ne žuri - život nema reprizu“ podržanog od strane Ministarstva kapitalnih investicija a u partnerstvu sa NVO Sansa.